Gminna Orkiestra Dęta w Krościenku Wyżnym wybrała czeskie instrumenty!

 

Gminna Orkiestra Dęta w Krościenku Wyżnym wzbogaciła się o nowe instrumenty dęte!


Orkiestra w Krościenku Wyżnym powstała przy miejscowej jednostce OSP w 1921 r., pod nazwą  „Jedność”, a jej pierwszym kapelmistrzem był Jan Bargiel. Liczyła wówczas 19 członków. Pierwszy okres jej działalności przerwał wybuch II Wojny Światowej, a do reaktywacji zespołu doszło po jej zakończeniu.

Dyrygentem został wówczas Franciszek Habrat, muzyk orkiestry od momentu jej założenia. Orkiestra istniała do momentu śmierci kapelmistrza, czyli do 1960 r. 

W 1967 r. ponownie udało się doprowadzić do odtworzenia orkiestry, która działała do połowy lat 70-tych pod batutą kapelmistrza Bartłomieja Marszałka. 

Na kolejną reaktywację trzeba było czekać aż do 1996 r. Od tego momentu do 2004 r. dyrygentem zespołu był Józef Pudłowski, następnie przez rok orkiestrę prowadził Jakub Wojtowicz, a od października 2005 r. kapelmistrzem jest Maciej Filar. 

Zespół swoimi występami uświetnia święta państwowe i kościelne oraz różnego rodzaju imprezy okolicznościowe.

 

W 2009 r. dzięki przychylności władz gminy, orkiestra spełniła jedno ze swoich marzeń, nagrała płytę, na której zarejestrowano 12 utworów.

Za swoją działalność orkiestra była wielokrotnie odznaczana; m. in.: Złotą Odznaką SK Dębina i Medalem Dziesięciolecia Gminy Krościenko Wyżne, czy Nagrodą Starosty Powiatu Krośnieńskiego w 2008 r. W 2011 r. orkiestra została uhonorowana odznaką „Zasłużony dla Kultury Polskiej”, a w 2014 r. odznaczenie to otrzymał kapelmistrz orkiestry Maciej Filar.

W składzie orkiestry występuje obecnie 40 muzyków.

Ostatnim wielkim sukcesem orkiestry było pozyskanie środków na zakup 10 wysokiej klasy instrumentów, które umożliwią zespołowi dalszy rozwój.

Orkiestra zakupiła:

2 szt. Euphonium Cerveny CEP 531-3

2 szt. Tenorhorn CTH521-3PRX-OZ

1 szt. Tuba Cerveny CBB 681-4PRX

 

4 szt. Saksofon tenorowy AMATI ATS 33-OT

 1 szt. Zestaw perkusyjny Ludwig Epic "Euro"